Güney Kore iş kültürü hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Kore İş kültürü kendine has kimliği ile iş dünyasına renk katan iş kültürlerinden bir tanesidir. Korelilerin aile kültürleri Asya kıtasında yer alan milletlerden olmalarından dolayı Türklerle benzeşiyor olsada iş kültürleri ise bilhassa Japon kültürüne daha çok benzemektedir. Bu yazımızda Kore’ye gelecek olan iş adamlarına ilglinç gelebilecek Korede iş yaparken karşılaşacağınız ilginç şeyleri sizlerle paylaşacağız. İşte Kore İş Kültürü ile ilgili bilmeniz gereken en önemli 10 şey:
1- Resmi olarak kimliklerine işlenmesede isimlerinin telaffuzu zor olan Koreliler kendilerine mutlaka İngilizce isim seçerler. Bu onların yabancı dilde isimlerinin olduğu anlamına gelmez. Sadece siz onların isimlerini telaffuz edemeyeceğiniz endişesi ile böyle bir yola başvuruyorlar.
2- Farzedinki Kore’de bir toplantıya gidiyorsunuz. Toplantı yapacağınız binada asansöre bindiğiniz zaman genelde 4. kat diye bir ibare bulunmaz. 4 rakamı yerine İngilizce Four kelimesinin ilk harfi olan F harfi kullanılır. 4 rakamı ölüm kelimesi ile eşanlamlı olduğu için Koreliler bunu başlarına uğursuzluk gelebilir endişesi ile asansör kumandalarında kullanmamaktadırlar.
3- İş toplantıları genelde akşam üzeride devam eder ve yemekli toplantıları iş hayatının vazgeçilmezlerindendir. Sofraya oturduğunuz zaman Türk kültüründe olduğu gibi her zaman en yaşlı kişinin önce başlamasına dikkat edilmektedir.
4- Kore’de hemen hemen herkesi birbirinine benzetmenizin sebebi Korelilerin birbirine benzemesinden ziyade son zamanlardaki estetik amaliyat çılgınlığı olması muhtemeldir. Kore’de bayanların çoğunluğu küçüçükte olsa ömür de bir kez bir estetik operasyon geçirmiştir.
5- Kore’de Kartvizitler iki elle verilir ve iki elle alınır. Hatta evraklar hediyeler vs. herşeyi iki elle vermek makbuldür. Bunun sebebi ise iki elle verilen şeyin gönülden verildiğine inanmalarıdır.
6-  Seul nüfusu dünyanın en uykusuz nüfusu olarak bilinmektedir. OECD ülkeleri içersinde en çok mesai yapan ülke olarak Güney Kore birinci sıradadır.
7-  İnsanlar öğle aralarında mutlaka birbirlerine yemeğinizi yediniz mi diye sorarlar . Bu soruyu sormanın amacı nasılsınız demektir gerçekte sizin o vakitte yemek yemeniz ya da yememenizle ilgili değildir. Bu bir hatır sorma şeklidir.
8- İş toplantıları sonunda önemli önemsiz o toplantıdaki tüm bireylerin kartı alınır ve siz de kartınızı herkese vermiş olursunuz. Muhtemelen hemen hemen herkesle bir daha kesin görüşelim ve mutlaka yemek yiyelim tarzı sözler verilir fakat bu söz toplantıdaki ana figürler dışında kimse ile gerçekleşmez. Bu bir çeşit Kore’de samimi davranma göstergesidir.
9- Koreliler İş yerine geç kalmamak için büyük özen gösterirler. Bir dakika bile olsa sabah işyerine geç kalmak pek hoş karşılanmaz. Kore’de de “nunçirıl boda” yani tam Türkçesi el neder adama denen deyim vardır. Milletin lafından sözünden çok çekinirler çünkü Güney Kore de dedikodu hat safadadır.
10- Bir çok Koreli bayan ofise sabah ıslak saçlarla gelebilir. Koreliler millet olarak sabah duş almadan kesinlikle dışarı çıkmazlar o nedenle iş yerinde bu tür manzaralarla karşılaşmak olağandır.
Bizimle iletişime geçin

Güney Kore'den en yeni ve en iyi ürünler hakkında bilgi almak için iletişim formumuzu kullanabilirsiniz

umit